آشنایی با کراس ترینینگ

کراس ترینینگ یک فلسفه تمرینی است که از انواع مختلف روش ها و ابزارهای تمرینی برای توسعه متعادل و متوازن هر یک از مولفه های فیتنس استفاده می کند.

این رشته نو ظهور یکی از روش های تمرینی انجمن آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش های همگانی ایران است.

فیتنس یا همان تناسب جسمانی عبارت است از توانایی انجام کارها و وظایف روزانه (ورزشی یا غیر ورزشی) با قدرت و هوشیاری، بدون خستگی غیرعادی و با انرژی کافی برای لذت بردن از فعالیت های اوقات فراغت و واکنش نشان دادن نسبت به شرایط اضطراری.

روش­های تمرینی مختلفی برای بهبود و حفظ وضعیت هر یک از مولفه­ های فیتنس وجود دارد. یکی از این روش­ها کراس ترینینگ است که شامل استفاده از اصول و چهارچوب های انواع روش های تمرینی و رشته های ورزشی مجزا و متفاوت برای ساخت و توسعه همه جانبه­ مهارت­ ها و مولفه­ های فیتنس میشود.

حیطه های ویژه عملکرد انسان که در کراس ترینینگ مد نظر قرار میگیرند عبارتند از: آمادگی قلبی عروقی، قدرت و استقامت عضلانی، توان، چابکی، انعطاف پذیری، تعادل، هماهنگی، تیزهوشی ذهنی و استفاده از هر 3 نوع سیستم انرژی شامل سیستم هوازی (تمرینات تداومی استقامتی)، سیستم بی هوازی لاکتیک و آستانه لاکتیک(تمرینات شدت متوسط به بالا با مدت تقریباً 60 تا 90 ثانیه) و سیستم بی هوازی غیر لاکتیکی (حرکات کوتاه و شدید).

کراس ترینینگ گویای این حقیقت است که برای انجام فعالیت خاص، عضلات متعددی در قسمت های مختلف بدن درگیر میشوند. بنابراین برای اینکه بتوان یک فعالیت را به بهترین و ایمن ترین شکل انجام داد، باید به تمام عضلاتی که در فعالیت درگیر هستند توجه کرد، نه فقط عضلاتی که مستقیما به فعالیت مربوط هستند.

برای ثبت نام در دوره های آموزش مربیگری کراس ترینینگ اینجا کلیک کنید

برای آشنایی بیشتر با کراسترینینگ و نمونه تمرینات مربوط به این روش تمرینی بخش هایی از برنامه صبح و نشاط را که با حضور دکتر سعید مخلصی دبیر کمیته کراس ترینینگ ایران به معرفی این رشته پرداخت ببینید.

مسئولیت ریاست کمیته نیز بر عهده آقای امید آزادیان است.