ال کارنتین و چربی سوزی

Home | دانش فیتنس | ال کارنتین و چربی سوزی

کارنتین چیست و چه ارتباطی با کاهش وزن دارد؟

کارنتین یک ترکیب آمونیومی است که از طریق انتقال اسید های چرب به میتوکندری برای تولید انرژی در متابولیسم انرژی بدن نقش ایفا می کند. در این مقاله به نقش کارنتین در بدن و ارتباط آن با کاهش وزن می پردازیم.

فرمول شیمیایی کارنیتین C7H15NO3 است.

کارنتین همچنین در حذف محصولات ایجاد شده در اثر متابولیسم از سلول ها مشارکت می کند.

کارنتین در عضلات اسکلتی و قلبی ذخیره می شود و اسید های چرب را به عنوان سوخت متابولیزه می کند اما آیا مصرف مکمل ال کارنتین به چربی سوزی و کاهش وزن کمک می کند؟

در بدن افراد سالم ال کارنتین به حد کافی تولید می شود و نیازی به مصرف مکمل این ماده نیست. کارنتین خالص در
دمای اتاق به شکل پودری سفید رنگ است و در آب حل می شود.

برخی افراد به دلیل اختلالات ژنتیکی یا پزشکی نمی توانند کارنتین کافی را در بدنشان تولید کنند و به مکمل ال کارنتین نیاز دارند.

تحقیقات نشان داده اند مصرف مکمل ال کارنتین می تواند به بهبود عملکرد قلب در افرادی که بیماری قلبی عروقی دارند کمک کند.

اما بر خلاف تصور ورزشکاران، هیچ گونه شواهدی مبنی بر بهبود عملکرد ورزشی یا چربی سوزی بیشتر در اثر مصرف مکمل ال کارنتین وجود ندارد.

میزان مورد نیاز کارنتین برای بدن

یک فرد 70 کیلوگرمی روزانه به 11 تا 34 میلی گرم کارنتین نیاز دارد و افرادی که تغذیه کامل شامل محصولات حیوانی دارند روزانه 60 تا 180 میلی گرم کارنتین دریافت می کنند و افراد گیاهخوار نیز به طور متوسط روزانه 10 تا 12 میلی گرم کارنتین دریافت می کنند. اما تحقیقات نشان داده اند افراد گیاهخوار سالم هم دچار کمبود کارنتین نیستند. بنابراین می توان گفت برای چربی سوزی و کاهش وزن هیچ نیازی به مکمل ال کارنتین ندارید و اگر تصور می کنید در گذشته این مکمل به کاهش وزن شما کمک کرده، بی گمان تحت تاثیر روانی مکمل هستید و کاهش وزن شما علل دیگری از جمله افزایش فعالیت بدنی و کاهش کالری دریافتی داشته است.

افرادی که نارسایی کلیه دارند یا دچار سوء تغذیه هستند یا دچار اختلالات ژنتیکی سلولی هستند مستعد ابتلا بi کمبود ال کارنتین هستند.

نتایج تحقیقی که در سال 2004 انجام شد نشان داد مصرف مکمل ال کارنتین می تواند از طریق افزایش کیفیت و میزان اسپرم ها، در درمان ناباروری مردان مؤثر باشد.