ورزش مهمتر است یا رژیم غذایی؟

معمولاً وقتی تصمیم میگیریم وزن کم کنیم، این سوالات برای ما پیش می آیند:

برای کاهش وزن ورزش مهم تر است یا برنامه غذایی؟

اول رژیم بگیرم یا اول ورزش را شروع کنم؟

تاثیر رژیم گرفتن در کاهش وزن بیشتر است یا تمرین کردن؟

آیا می توانم بدون رژیم گرفتن وزن کم کنم؟

کاهش وزن بدون رژیم گرفتن امکان پذیر است؟

برای کاهش وزن فقط رژیم گرفتن کافی است؟

قبل از پاسخ دادن به این سوالات باید به این سوال پاسخ دهید:

هدف شما فقط کاهش وزن است یا تناسب اندام هم برایتان اهمیت دارد؟

اگر میخواهید صرفاً عدد وزنتان کم شود، رژیم گرفتن چندین برابر مهم تر و ضروری تر از ورزش کردن است و میتوانید با رعایت یک رژیم غذایی استاندارد و متناسب با شرایط فردی به راحتی وزن کم کنید.

اما اگر علاوه بر کاهش وزن، میخواهید اندامی متناسب و آماده داشته باشید، حتماً باید ورزش کنید. ترکیب تمرین و تغذیه مناسب بهترین گزینه برای رسیدن به تناسب اندام است.

کاهش کالری دریافتی، بهبود کیفیت مواد غذایی مصرفی و تغییر سبک غذا خوردن، به بدن ما کمک میکند چربی کمتری بسازد. تا با مصرف چربی های ذخیره شده در بدن در طی فعالیت های روزمره، وزن بدن کاهش یابد.

همچنین انجام تمرینات ورزشی به ما کمک میکند تا عضلات و قلب خود را تقویت کنیم و مصرف انرژی بدن را افزایش دهیم تا هم کاهش وزن راحت تری داشته باشیم هم بعد از کاهش وزن دچار عضله سوزی و کاهش قدرت و استقامت عضلانی نشویم. علاوه بر این افرادی که به طور منظم ورزش میکنند، بهتر و راحت تر می توانند بعد از کاهش وزن، وزن خود را کنترل کنند.

اما فراموش نکنید اگر رژیم غذایی خود را کنترل نکنید، هر چقدر هم ورزش کنید، به وزن دلخواه نخواهید رسید. بنابراین مراجعه به مشاور تغذیه و ثبت نام در باشگاه ورزشی هیچکدام به تنهایی نمیتوانند کاهش وزن توام با تناسب اندام و آمادگی جسمانی را برای شما به همراه داشته باشند و بهترین راه و در واقع تنها راه برای اینکه بتوانید وزن مطلوب و بدنی متناسب داشته باشید این است که سالم و اصولی غذا بخورید، فعالیت بدنی کافی داشته باشید و برای تقویت عضلات بدن خود ورزش کنید.