هدفگذاری در فیتنس و تناسب اندام

اولین چیزی که میتواند شما را روانه باشگاه ورزشی کند، یک هدف مهم است. هدف اصلی شما از ورزش کردن چیست؟ کاهش وزن، عضله سازی، سلامتی، درمان عارضه های بدنی، افزایش روحیه یا گذران اوقات فراغت نمونه ای از اهددافی هستند که میتوانید برای شروع برنامه فیتنس داشته باشید. بسیاری از افراد با یک یا چند هدف از از این اهداف ورزش را شروع میکنند. شما هم اگر میخواهید ورزش را شروع کنید در ابتدا باید مهم ترین هدف خود را مشخص کنید.

اصول هدف گذاری اسمارت در تناسب اندام

رویکرد اسمارت در هدف گذاری های بلند مدت و کوتاه مدت برای هنرجو به کار میرود.
ویژه بودن:
اهداف باید تا حد ممکن ویژه باشند تا افراد بتوانند به صورت دقیق مشخص کنند باید به چه چیزی برسند. وقتی میگویید میخواهم اندام زیباتر و احساس بهتری داشته باشم، دقیقا معنی این هدف چیست؟ آیا میخواهید در دوی ماراتون شرکت کیند؟ با فرزندتان بازی کنید؟ از پله ها راحت تر بالا بروید؟ یا وزن کم کنید؟ یا بسیاری از گزینه های دیگر
پس باید به این سوالات پاسخ دهید:
منظور دقیق شما از اندام زیباتر و حس بهتر چیست؟
چگونه میخواهید حس بهتری داشته باشی؟
میخواهی چه چیزی را تغییر دهید؟
بعد از اینکه به این سوالات پاسخ داده شد میتوانید هدف واضح تر و روشن تری را مشخص کنید.
قابل اندازه گیری بودن:

استفاده از اهداف قابل اندازه گیری بهترین روش برای بررسی میزان پیشرفت است. مثلا میتوانید عدد دقیقی را برای کاهش وزن یا کاهش درصد چربی در نظر بگیرید. مثال هایی دیگر از اهداف قابل اندازه گیری عبارتند از: توانایی بالا رفتن از 5 طبقه پله بدون توقف، توانایی دو کیلومتر دویدن در کمتر از دوازده دقیقه، رساندن عدد مقیاس کمر به لگن به کمتر از عدد یک، و یا یک سانتی متر افزایش دور بازو و ….
قابل دستیابی بودن:
هنگامی که هدفی تعیین میکنید این هدف باید با یک اقدام ویژه انجام شدنی مرتبط باشد. هر هدفی باید بر اساس برنامه ای مشخص برای رسیدن به آن هدف تعیین شود. مربی یا مشاور شما میتواند شما را برای تنظیم اهداف قابل دستیابی راهنمایی کند.
واقع گرایانه:
برای اینکه اهداف ایجاد انگیزه کنند باید واقع گرایانه باشند. تعیین اهدف تهاجمی و دور از ذهن تاثیر منفی بر انگیزه میگذارند. اگر احساس کنید نمیتوانید به هدف تعیین شده برسید، انگیزه خود برای رسیدن به هدف را از دست میدهید.
شما باید به هنرجو آموزش بدهید که اهداق واقع گرایانه برای او کدامند. مثلا اگر کاهش 10 تا 15 درصد از وزن بدن در طول 6 ماه، یک هدف واقع گرایانه برای فیتنس است.
زمان بندی
هر هدفی باید یک چهارچوب زمانی داشته باشد و تاریخی برای تحقق آن در نظر گرفته شود. زمان بندی تحقق اهداف میتواند کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت باشد. زمان بندی منظقی عاملی مهم در واقع گرایانه بودن اهداف به شمار میرود، مثلا میتوانید کاهش 1 تا 1.5 کیلوگرم وزن در هفته را به عنوان یک هدف کوتاه مدت در نظر بگیرید. تقسیم یک هدف بلند مدت به چند هدف کوتاه مدت علاوه بر ایجاد و حفظ انگیزه، به شما این امکان را میدهد که پیشرفت های خود را ارزیابی کنید و در صورت نیاز با کمک مربی تان اصلاحات لازم در برنامه های خود را ایجاد کنید.